ABC rakastaa kaikkea elävää. Rakastan kaikkea elävää. Työskentely uuden materiaalin parissa

1 luokka. Venäjän koulu. Lukeminen.

Oppitunnin aiheet: Rakasta kaikkea elävää. Sana ja tavu. Puoliovaalien ja ympyröiden piirtäminen.

Kohdistustunnit.

Aiheen tulokset: opiskelija- tutustua oppii parantaa

Metasubject tulokset:

Omat tulokset: ymmärtää

Näytä asiakirjan sisältö
"1 luokka. Venäjän koulu. Lukeminen. Oppitunnin aihe: Rakasta kaikkea elävää. Sana ja tavu. Puoliovaalien ja ympyröiden piirtäminen "

Oppitunnit 4 (luku) ja 4 (kirjoittaminen)

Oppitunnin aiheet: Rakasta kaikkea elävää. Sana ja tavu. Puoliovaalien ja ympyröiden piirtäminen (s. 11-12).

Kohdistustunnit.

Tämän oppitunnin kannalta merkittävimmät suunnitelluista tuloksista ovat seuraavat:

Aiheen tulokset: opiskelija- tutustua tavulla, sanojen tavukaavioilla, oppii jakaa sanat tavuiksi, korreloida sanoja tavukaavioiden kanssa; säveltää lauseita ja tarinoita kuvien pohjalta, valita yleistyksiä sanoja, oppia jäljentämään puolisoikioita ja ympyröitä kirjoituskirjojen mallien mukaan; tahtoa parantaa suullinen puhe keskustelun aikana oppitunnin aiheesta ja tarinoita "ABC:n" kuvien perusteella.

Metasubject tulokset: Opiskelija oppii edelleen muotoilemaan yhdessä opettajan ja luokkatovereiden kanssa oppitunnin kasvatustehtävän, ottamaan sen vastaan, säilyttämään sen ja pyrkimään sen toteuttamiseen, jatkaa aineen peruskäsitteiden (tavun) hallitsemista, loogisten luokittelujen ja käsitteet (koti- ja villieläimet) sekä sääntelyn suunnittelupuheita säveltäessä suullisia tekstejä yksinään; jatkaa tutustumista merkki-symbolisiin tiedonvälityksen keinoihin (tavukaaviot), hallitsee kognitiivisen reflektoinnin alkumuodot: vastaa viimeisiin kysymyksiin ja arvioi henkilökohtaisia ​​saavutuksia.

Omat tulokset: eläinten kunnioittamisen tarpeen ymmärtäminen; siirtää ihmisten välisten suhteiden etiikka suhteisiin eläimiin keskustelun aikana oppitunnin aiheesta ja tehtävien suorittamisesta eläimille omistetussa "ABC:ssä".

Laitteet: oppilaat - tavalliset kirjoitusvälineet, opettaja - äänilaitteet ja D. Tukhmanovin laulun "Kuinka kaunis tämä maailma on" ensimmäisen säkeen ja kuoron äänitys; interaktiivinen taulu, jossa sanojen määräys.

Tuntien aikana

Päivitetään hankittua tietoa.

Keskustelu: "Mistä aiheesta keskustelimme eilen? Mitä ihmiset sanovat työstä? (Lapset, jotka ovat eri kulttuurin kantajia, antavat esimerkkejä työstä kertovista sananlaskuista omalla kielellään ja niiden käännöksillä venäjäksi). Mitä venäjän kielen aihetta opiskelimme eilen? Minkä säännön olet oppinut?"

Tavoitteiden asettaminen.

Opetustehtävän muotoilua kehittävät lapset opettajan ohjauksessa lukemisen yhteydessä oppilaat, jotka osaavat lukea "ABC:n" sivuilla 8-9 olevia aiheita, tutkimalla "ABC:n" sivuilla 8-9 olevia piirustuksia ja "Käsittelyn" sivuilla 11-12. Tehtävä voidaan muotoilla seuraavasti: "Keskustele aiheesta rakkaus eläimiin, osoita, mikä tavu on ja kirjoita kirjainten elementtejä valmistautuaksesi kirjeiden kirjoittamiseen."

Lukeminen: Oppitunnin materiaalin tutkiminen. Keskustelu aiheesta "Rakasta kaikkea elävää." Lyhyiden tekstien laatiminen juonikuvien perusteella.

Valmistautuminen keskustelun järjestämiseen voi olla "musiikkiroiske" - D. Tukhmanovin laulun "Kuinka kaunis tämä maailma on" ensimmäinen säe ja kuoro. Opettaja kysyy ongelmallisen kysymyksen: "Miksi on välttämätöntä rakastaa kaikkea elävää?" Keskustelun tuloksena lasten tulisi tulla siihen johtopäätökseen, että eläimet tarvitsevat hoitoa ja huomiota jo pelkästään siksi, että ne ovat elossa ja voivat ihmisen tavoin tuntea iloa ja pelkoa, kipua, rakkautta jne. Vain paha ihminen voi kohdella eläimiä huonosti. Lisäksi eläimet ovat hyödyllisiä ihmiselle, heiltä hän saa ruokaa, vaatteita, kenkiä, lannoitteita jne.

Loogisia harjoituksia suoritetaan "Aakkosen" sivun 8 aihekuvien mukaan: tehtävän mukaan lasten tulee jakaa eläimet kahteen ryhmään - kotimaiseen tai villiin - ja antaa esimerkkejä yhden tai toisen ryhmän eläimistä.

Kirje: Outline esineiden ääriviivat reseptissä nro 1 sivulla 11. Tehtävä voi toimia siirtymänä: ”Hyönteisetkin ovat eläimiä, ja niitä on myös kohdeltava varovasti: älä saa kiinni, älä tapa hyönteisiä. Jäljittämisen jälkeen ymmärrämme, millainen hyönteinen on edessämme. Jokaisen kuvan alla on suorakulmio. Mitä se tarkoittaa: sana vai lause? Miksi luulet niin? (Lasten vastaukset: lausekaavassa on ulkonema vasemmalla, mutta kuvien alla olevissa kaavoissa ulkonemaa ei ole). Vedon aikana opettaja korjaa istuvuuden, vihkon ja sormien asennon. Luonnoksen valmistumisen jälkeen lapset nimeävät kuvatut hyönteiset ja muistavat, mitä runoja ja satuja hyönteisistä he tietävät: ("Torakka", "Fly-tsokotukha"). Ennen ja jälkeen aivohalvauksen on suoritettava sormivoimistelu.

Lukeminen: Lyhyiden tekstien laatiminen"ABC:n" sivulla 8 olevien juonikuvien mukaan. Tämä tehtävä aloittaa paitsi tekstin käsitteen muodostumisen, myös säätelevien ECD:iden muodostumisen tekstin itseluonnissa. Toisin kuin uudelleenkertomuksissa, tutut sadut, kun lapset seuraavat satutekstiä ja luovat tekstin kuvan perusteella, ilman tuttua juonetta, ovat tiettyjä vaikeuksia ja vaativat siksi harkintaa. Voit julkaista kilpailun parhaasta tarinasta kolmesta ehdotuksesta jokaiseen kuvaan. Kilpailun ehdot: tarinan tulee olla johdonmukainen ja niin, että on selvää, että se koostuu kolmesta lauseesta, eli jokaisen lauseen jälkeen ääntä on alennettu ja pitää olla tauko. Vaiheen lopussa lapset päättelevät, onko tämä oppitunnin opetustehtävän osa suoritettu.

Kirjoittaminen ja lukeminen: Piirretään ympyrät juonenkuvissa "Proceedings" nro 1 sivulla 12 ja kerrotaan satu "Kolobok" uudelleen "Aakkosen" sivun 9 tehtävien mukaan samalla ehdolla: korostaa lauseen loppua intonaatio. Tämä tehtävä voidaan tehdä myös parhaan kuuntelijan kilpailuna: yksi oppilas kertoo sadun, loput laskevat lauseiden lukumäärän. Tämä lähestymistapa mahdollistaa tieteidenvälisten yhteyksien toteuttamisen matematiikan kanssa, koska suurin osa kouluun tulevista lapsista osaa laskea kymmeneen ja tämä tieto on suositeltavaa toistaa.

Lukeminen: Tavun käsitteen tutkiminen.

Voit aloittaa tämän käsitteen tutkimisen ongelmallisella kysymyksellä: "Kuinka monet teistä ovat kuulleet tällaisen ilmaisun" tavuittain luetun "? Mitä se tarkoittaa? " Voit myös antaa kuunnella säkeen kappaleesta "School Waltz" ("Ystävät ovat olleet hauskoja pitkään ..."):

Kuinka kauan on lapsia

Penaalien ja kirjojen kanssa

Tulitko sisään ja istuit riviin?

Tässä meni kymmenen luokkaa

Ja tässä olemme sana "isänmaa"

Ensimmäistä kertaa he lukevat sen tavuittain ",

ja kysy sitten tämä kysymys. Hyvin lukeva opiskelija lukee aiheen s. 9 ja sääntö. Sitten opettaja näyttää kuinka sana jaetaan tavuiksi äänellä ja miltä sanan tavukaavio näyttää. Materiaali on kiinteä sivun 9 tehtävän avulla: lapset nimeävät tavuilla kuvatut eläimet ja löytävät vastaavan kaavan (Huom! Tehtävissä on saalis: susi on kuvattu äärioikealla hahmolla ja se joka on tarvitaan se, joka sijaitsee hanhen kuvan vieressä. Toinen vaikeus: lapset voivat ottaa lokin kuvan pääskysteen kuvaksi).

Kirje: Oppitunti tulee päättää hahmottelemalla puolisoikaalit sivulla 11 ja ympyrät sivulla 12 kohdassa "Procesings" nro 1. Opettaja näyttää interaktiivisella taululla, kuinka puolisoikeat ja ympyrät tehdään.

Oppitunnin yhteenveto.

Keskustelu:

1. Mistä aiheesta puhuimme tänään? Miksi on välttämätöntä rakastaa kaikkea elävää? Mihin kahteen ryhmään eläimet on jaettu? Mitä eläimiä "tapasimme" tällä oppitunnilla?

2. Mitä aihetta opiskelimme venäjän kielellä? Kuinka korostaa tavuja sanassa?

3. Mitä piirsimme tänään? Mihin tarkoitukseen?

Heijastusvaihe.

Lapset muistavat yhdessä, mikä oli oppitunnin oppimistehtävä, ja tekevät johtopäätöksen, oliko se suoritettu vai ei, ja jokainen arvioi omia saavutuksiaan (arvioi itsensä resepteissä).

Moraalitunti "Rakastaa kaikkea elävää" - 2. luokka.

Tarkoitus: edistää rakkauden tunnetta luontoa kohtaan, kunnioitusta kaikkea elävää kohtaan, auttaa opiskelijoita ymmärtämään moraalista vastuutaan kotimaansa kohtalosta, moraalisten ominaisuuksien muodostumista.
Alustava valmistelu. Oppilaat piirtävät ja leikkaavat etukäteen siluetteja eläimistä, linnuista, hyönteisistä, sienistä, kukista jne.
Sisustus: taululla on julisteita - lausuntoja luonnosta, kuvia luonnosta, kukka "Pick a Tertal" -peliin.
Luokan tunnin kulku.
I. Psykologinen asenne.
Opettaja.
- Kaverit, katsokaa toisianne, hymyilkää, hymyilkää toisillenne.
Tämän päivän luokkatuntimme teema on "Rakastaa kaikkea elävää".
Ja haluan aloittaa sen esi-isiemme maallisella testamentilla: "Ole armollinen kaikelle elävälle, ota luonnosta vain kaikkein tarpeellisin, auta sitä kukoistamaan ja kantamaan hedelmää ikuisesti, jottei maasta tulisi erämaa ja helvetti ." (Juliste roikkuu taululla)
- Kuinka ymmärrät esi-isiemme tahdon? (lasten vastauksia)
II. Opettajan johdantopuhe. (Rauhan musiikin taustalla)
Opettaja.
– Luonto on ihmeellinen ja salaperäinen. Kuuntele jokivirtojen huminaa, lintujen laulua, ruohojen kahinaa, kimalaisten huminaa, niin ymmärrät sen. Oletko tavannut auringon aamunkoitteessa? Aurinko kääntyy, olkoon se pieni, mutta silti loma, mikä tahansa tavallinen ja arkipäiväinen ihmisen päivä. Kun aurinko on yläpuolellamme, se paranee, lämpenee ympärillämme ja meissä.
Upeat metsämme ovat upeita. Ja glades on runsaasti outoa yrttejä ja kukkia. Katso jokaista uutta kukkaa, jokaista ruohonterää silmiin ja tunnet niiden lumoavan voiman. Kuinka kauniita ja ainutlaatuisia ovat meremme ja joemme, kuinka rikas on niiden vedenalainen maailma. Kaikkea meitä ympäröivää kauneutta on mahdoton kuvailla sanoin, se täytyy pystyä näkemään.
Aurinko, metsä, niitty, vesi, tuuli ... tuo meille suurta iloa, mielenrauhaa, hyvää mielialaa.
Muutaman vuoden kuluttua teistä tulee aikuisia ja suurin vastuu yhteiskuntamme elämästä, maan ja koko maapallon kohtalosta laskeutuu harteillenne. Luonnonsuojelu aina ja kaikkialla on velvollisuutemme. Luonnon suojelemiseksi sinun on tiedettävä se

III. Sähkeiden sisällön lukeminen ja käsittely.
Opettaja.
- Pojat, postimies toi tänään kouluun kaksi sähkettä. Kuuntele, minä luen ne sinulle.

Sähkeitä metsästä. (V. Bianchi)
1. ”Olemme ensimmäiset vihreät, ja he rikkovat meidät tästä. He rikkovat kaikki, jotka eivät välitä metsästä. Pelkäämme jopa olla ensimmäisiä, jotka kukkivat metsässä. Mikä on hyvää? He rikkovat sen joka tapauksessa.
Auta meitä! Se sattuu paljon, kun he rikkovat sinut! Erittäin! Vihreät ystäväsi:
Paju, lintukirsikka, metsälila".

2. "Tarvitsen apua! Kiireellinen!
Kovakuoriaiset ryömivät ulos, kiipeävät puihin, pureskelevat kaikkea. Talvella he istuivat maassa - piiloutuivat kahden metrin syvyyteen, ja nyt he hyökkäsivät puiden kimppuun. Työskentelen kahdelle, mutta en silti pysty siihen - heitä on paljon. Tarvitaan kiireellistä apua! Välitä se pojille. Kiireellisesti.
Sinun tikkasi."

Kysymys. Minkä vastauksen lähetät näihin sähkeisiin? Mitä apua voit tarjota?
(lasten vastauksia)
IV. Kilpailu "Metsään sieniä ja marjoja"
Luonto antaa ihmisille avokätisesti lääkeyrttejä, sieniä, marjoja... Kukapa ei haluaisi sienestää ja marjoa? Niiden löytäminen ja kerääminen vaatii kokemusta, tietoa ja taitoa.
1. Nimeä syötävät ja myrkylliset sienet (suosittelemme taulukkoa, jossa on sienten kuva). Mitä neuvoja voit antaa aloittelevalle sienestäjälle?
2. Marjat ovat herkkua kaikille lapsille. Mutta ne ovat myös syötäviä ja syömättömiä. Nimeä nämä marjat. Kaikki eivät osaa poimia marjoja. Usein kaverien lähdön jälkeen marjapellot näyttävät kurjilta: oksat ovat katkenneet, rypistyneet, ruoho tallattu. Tämä kaikki ei tietenkään johdu pahantahtoisesta tarkoituksesta, vaan alkeellisesta ekologisesta lukutaidottomuudesta.
Neuvotko marjojen poimimiseen?

V. "Olemme ystäviäsi, luonto!"
Kaverit jaetaan ryhmiin, ratkaisevat korteille tallennettuja ongelmatilanteita, ilmaisevat ajatuksiaan.
Kun menet luontoon, älä ole vain sen lahjojen anojia. Olkaa ystäviä, välittäviä isäntiä.
1. Kun lepäät metsässä, tulit fontanellelle ja näit eroosion alkamisen rinteessä. Mitä aiot tehdä?
2. Keväällä metsässä näit haavoittuneen koivun, itkevän koivun, joka voi kuolla mahlan katoamiseen. Sinun tekosi?
3. Milloin on maailman ympäristöpäivä? (Vastaus: 5. kesäkuuta, YK perusti vuonna 1972)
4. Mikä on harvinaisia ​​ja uhanalaisia ​​kasvi- ja eläinlajeja sisältävän kirjan nimi? (Vastaus: "Punainen kirja").
Vi. Peli "Valitse terälehti".
Kaverit poimivat vuorotellen terälehden kukasta, lukevat selästä luonnossa käyttäytymissäännön ja viimeistelevät säännön.
Noudata käyttäytymissääntöjä metsässä, vesistöjen rannoilla
Noudata metsälahjojen keräämisen sääntöjä (sienet, lääkekasvit)
Pitäkää huolta pienistä veljistämme (muurahaiset, linnut, siilit)
Koristele vihreällä asulla
Vii. Peli "Kerää kuva".
Iso puu piirretään piirustuspaperille. Kaverit tekevät paneelin valmiista piirustuksista - siluetteja eläimistä, linnuista, kukista jne. He liimaavat ne puuhun Whatman-paperille, luovat juonen.
VIII. Luokkatunnin yhteenveto. Rauhallinen musiikki soi.
Opiskelija.
Pidä huolta näistä maista, näistä vesistä, Pienenkin ruohonkorren rakastava. Pidä huolta kaikista luonnon eläimistä, Tapa vain sisälläsi olevat eläimet

Opettaja. ”Olemme luontomme herrat, ja se on meille auringon varasto, jossa on elämän suuret aarteet. Näitä aarteita ei pidä vain suojella, vaan ne on avattava ja esitettävä. Kalat tarvitsevat puhdasta vettä - me suojelemme varastojamme. Metsissä, aroissa on erilaisia ​​arvokkaita eläimiä - me suojelemme metsiämme, arojamme, vuoriamme. Kala - vesi, lintu - ilma, peto - metsä, aro, vuoret. Ja mies tarvitsee isänmaan. Ja luonnon suojeleminen tarkoittaa isänmaan suojelemista.
Nämä upeat sanat kuuluvat todelliselle patriootille, kotimaan laulajalle.
MM. Prishvin.

Luonnonsuojelu koskee siis meitä kaikkia. Me kaikki hengitämme samaa maan ilmaa, juomme vettä ja syömme leipää. Jokainen meistä voi ja meidän tulee osallistua taisteluun luonnon ja siten myös elämän säilyttämiseksi maapallolla.
Pitäkää huolta maapallosta!
Pitää huolta
Lark sinisellä zeniitillä
Perhonen syrjäisten lehtien päällä,
Auringon heijastus polulla
Suojaa nuoria versoja
Vihreällä luonnonfestivaalilla
Taivas tähdissä, meressä ja maassa
Ja sielu, joka uskoo kuolemattomuuteen, -
Kaikkien kohtaloiden yhdistäviä lankoja on.
Pitäkää huolta maapallosta!
Pitää huolta
M. Dudin

Kirjallisuus

Peruskoulun opettajan kirjasto - kirja "Moraalisen kasvatuksen ABC" 1989
Suojele näitä maita, näitä vesiä Kirja - haastattelut. - M .: Tieto, 1988
Aikakauslehti "Primary School" nro 4 2009.
Moskovan luokanopettajan käsikirja "VAKO" 2008

Koulun ulkopuolinen toiminta "Rakasta kaikkea elävää"

Tarkoitus: tutustuttaa opiskelijat käyttäytymissääntöihin luonnossa, ilmaan, vesiin, valtameriin, elämän vihreään sivuun - elävään luontoon, ihmisen vaikutukseen ilmaan, veteen, kasveihin, eläimiin ja planeettamme puhtaana ja terveenä pitämiseen .

Varusteet: sanomalehti "The World Around Us", surullisen ja hymyilevän ihmisen naamiot, paperille kirjoitettu ilmapiiri sana, ilmansaastumissuunnitelma, käyttäytymissäännöt luonnossa (julisteet), kuvia punaiseen kirjaan kuuluvista kasveista ja eläimistä maa.

Oppitunnin kulku.

Opettaja: - Kaverit, tänään meillä on mielenkiintoinen oppitunti. Katso taulua. Se, mitä näet, on sanomalehti, vaikka täällä ei kirjoiteta mitään. Sitä kutsutaan nimellä Maailma ympärillämme. Tämä on epätavallinen sanomalehti - suorana. Jokainen sanomalehden piiri on sen sivu, ja sen kirjeenvaihtajat valmistivat sen. He kertovat sinulle, mitä täällä näytetään. Mutta ensin katso ympyrän keskustaa. Mitä tässä on kuvattu?

    Surullinen ihminen.

    Miksi hän on surullinen? (lasten vastauksia)

    Meillä oli erilaisia ​​mielipiteitä.

Kuunnelkaamme nyt kirjeenvaihtajien tarinoita siitä, mitä pikkumiehen ympärillä on. Sitten ehkä ymmärrämme, miksi hän on surullinen.

Kirjeenvaihtajien roolit jaetaan etukäteen opiskelijoiden kesken.

Ensimmäinen kirjeenvaihtaja:

    Aion puhua tästä sinisestä kentästä (esityksiä). Mutta ensin sinun on arvattava, mistä tässä on kyse.

Kulkee nenän kautta rintaan

Ja paluu on matkalla.

Hän on näkymätön ja silti

Emme voi elää ilman sitä.

    Aivan oikein, kyse on ilmasta. Elämme ilmavassa valtameressä, jota kutsutaan ilmakehäksi. (Opettaja voi liittää taululle paperille etukäteen kirjoitetun sanan.)

    Kuka tietää runoja tai arvoituksia taivaasta, ilmasta?

Korkeampi kuin metsä, korkeampi kuin vuoret

Matto leviää

Hän on aina, aina hajallaan

Sinun ja minun ylitse

Nyt se on harmaa, sitten se on sininen,

Se on kirkkaan sininen.

    Kaikki elävät olennot hengittävät ilmaa, ja tämän ilman on oltava puhdasta. Mutta se ei aina mene niin. Tiesitkö, että ilma sisältää mikrobeja - hyvin pieniä eläviä olentoja? Niiden joukossa on sairauksia, kuten flunssaa, aiheuttavia. Kun huoneessa on paljon ihmisiä ja ikkunat ovat kiinni, voi kerääntyä paljon bakteereita. Pöly laskeutuu ilmasta kaikkiin esineisiin ja siihen kerääntyy mikrobeja. Mitä pitää tehdä mikrobien määrän vähentämiseksi? (lasten vastauksia)

Harkitse kaaviota.

    Mikä aiheuttaa ilman saastumista?

    Mitä pitäisi tehdä ilman suojelemiseksi saastumiselta?

    Jos olisit kaupungin, kylän pormestari, mihin toimenpiteisiin ryhtyisit ennen kaikkea suojellaksesi ilmaa saasteilta? (lasten vastauksia)

Ensimmäinen kirjeenvaihtaja.

    Hoitotilojen asennus yrityksiin, tilojen, luokkahuoneiden tuuletus, pölynpoisto kostealla liinalla - poistimme bakteereita siniseltä kentältä. (Opiskelija poistaa mikrobisovellukset). Kasvit myös puhdistavat ja virkistävät ilmaa hyvin. Ne keräävät lehtiin haitallisia aineita, jotka päätyvät ilmaan tehtaiden ja kasvien savun mukana. Siksi suurissa kaupungeissa pitäisi olla paljon vehreyttä, ja meidän kaikkien on suojeltava kasveja.

    Näettekö, kaverit, teimme oikein selittämällä, kuinka mikrobit tuhotaan, ja pellosta tuli kirkas, sininen! Jos voimme tyhjentää kaikki kentät, pikku miehemme hymyilee!

    Nyt sanomalehtimme seuraava sivu - katso mitä se on: joitain käsittämättömiä kuvia. Kuunnellaan seuraavaa toimittajaa.

Toinen kirjeenvaihtaja.

    Kaverit, kuinka moni teistä tykkää kuunnella kappaleita ja muuta musiikkia? Melkein jokaisella on suosikkilaulajansa ja -bändinsä, ja niitä on erityisen mukava kuunnella. Yhdessä kappaleessa tyttö laulaa sellaisia ​​sanoja.

Kaikin puolin joka aamu

Laitan television päälle

Ja tietysti kaiutin,

Ja toinen nauhuri.

    Hauska? Joo. Ja miksi naapurit kertovat hänelle:

Hei kansalainen ikkunan ääressä.

Et ole yksin talossa.

Miksi koko talo

Pitäisikö minun kuunnella tämä ukkonen?

(lasten vastauksia)

he eivät pidä siitä, koska se on meluisa ja epämiellyttävä. Melu saastuttaa ympäristöä nykyään, kuten nykyaikaiset autot - kuorma-autot, lentokoneet jne. pitää kovaa ääntä, joka voi saada ihmiset sairaaksi. Ja erittäin kova musiikki aiheuttaa melumyrkytyksiä ja toimii kuin huume. Siksi on erittäin haitallista kytkeä nauhuri päälle kotona pitkään ja täydellä teholla. Tässä on toinen asia: jotkut kaverit pitävät vitsailusta - taputtavat äänekkäästi tai huutavat kaverinsa korvan yli. Tämä on erittäin vaarallista – ankara, voimakas ääni voi tuhota kuulokojeesi. Näet kuinka monta äänisaastetta ja tämä kenttä (näyttää kentän nuolilla ja spiraaleilla) - ääniä ympärillämme. Jotkut nuolet ovat teräviä, äänekkäitä. Muut - musiikin aallot, rauhallinen puhe. Miellyttävä, hiljainen musiikki, rauhallinen keskustelu, luo äänimukavuutta.

    Mitä lapset voivat tehdä varmistaakseen, että he viihtyvät kotona ja koulussa? (lasten vastauksia)

    Älä laita kovaa musiikkia päälle, älä huuda. Ja poistamme nuolet valkoisesta kentästä ja jätämme kauniita aaltoja.

    No, nyt on kaksi kenttää tyhjä, ja mennään pidemmälle, siniselle sivulle.

Kolmas kirjeenvaihtaja.

Arvaa arvoitus:

Olen pilvi ja sumu

Sekä puro että meri

lennän ja juoksen

Ja voin olla lasi!

Tottakai se on vettä.

Älä peseydy tai juo humalassa

Ilman vettä,

Lehti ei kukki

Ilman vettä,

He eivät voi elää ilman vettä

Lintu, peto ja ihminen,

Ja niin aina

Jokainen tarvitsee vettä kaikkialla

    Tämä sivu kertoo vedestä. Missä on eniten vettä maan päällä? Meressä. Ja missä on vesi myös? Merissä, joissa, puroissa. Lumi on vettä ja pilvet vettä.

    Arvaa arvoituksia. Mitä luonnonilmiöitä veteen liittyy?

    Lentää maahan illalla,

asuu maan päällä yöllä,

lentää taas aamulla.

    Riippuu joen yllä, laakson yllä

valkoinen kangas.

    Pörröinen puuvilla kelluu jossain:

mitä matalampi puuvilla, sitä lähempänä sadetta.

    He odottavat minua, he eivät odota, mutta kuinka

kateus - hajottaa.

    Pihalla on meteli, taivaalta

herneet putoavat.

Kaikki vesi ei sovellu kasveille ja eläimille. Millaista vettä meressä on? Suolainen. Ja juopuaksesi ja peseytyäksesi tarvitset raikasta vettä ja sen on oltava puhdasta. Millaista vettä siinä lukee:

Vesi, vesi,

Pestä kasvoni

Niin, että posket muuttuvat punaisiksi

Niin että silmät loistaa

Niin että suu nauraa,

purra hammasta?

    Tietysti tässä on kyse puhtaasta vedestä. Et voi pestä kasvojasi likaisella vedellä. Planeetallamme ei ole niin paljon makeaa vettä, sitä on suojeltava. Mutta kuten?

(lasten vastauksia)

    Ensinnäkin se on taloudellinen käyttää, älä jätä hanoja auki, ja toiseksi veden suojaamiseksi saastumiselta. Katso sinistä kenttää, siinä on tahroja - saasteita. Ihmiset heittävät usein erilaisia ​​roskia jokiin, puroihin, järviin, pesevät niissä autoja ja tehtailta ja tehtailta pääsee veteen paljon likaa. Ja mitä suuria tehtaita meillä on Dankovissa, jotka kaatavat tuotantojätteitä Don-jokeemme? (Dolomiittitehdas, kemiantehdas, karjatilat). Voimmeko siivota tämän kentän niin, että pieni miehemme hymyilee?

    Mitä pitää tehdä? (lasten vastauksia)

    Meidän täytyy säästää vettä, ei heittää roskia jokiin ja järviin eikä pestä autoja niissä. Kasvamme ja opimme puhdistamaan tehtaiden ja tehtaiden jätettä.

Poistamme kaikki likaiset paikat!

(poistaa)

    Katsokaa, lapset, kuinka kaunis, puhdas kenttä on tullut - puhdas vesi!

Ja nyt lehtimme vihreä sivu.

Neljäs kirjeenvaihtaja.

    Lehtemme vihreä sivu on elämän sivu. Miksi se on vihreä? (lasten vastauksia)

    Se on vihreää, koska kasvit muodostavat elävän luonnon perustan, ne tarjoavat ruokaa, lääkkeitä, vaatteita, happea kaikille eläville olennoille.

    Kuka voidaan lukea villieläinten ansioksi? (lasten vastauksia)

Elä tässä vihreässä maailmassa

Hyvä talvella ja kesällä.

Elämä lentää kuin koi

Juoksee ketterää eläintä

Lintu pyörii pilvissä

Hyppää oksilla kuin näätä.

Elämä on kaunista, elämää on ympärillä

Ihminen on luonnon ystävä!

    Mutta pitääkö ihminen aina luontoa ystävänä? (lasten vastauksia)

Katso tätä kenttää, siinä on mustia ympyröitä ja neliöitä, jokaisen yläpuolella on kasveja tai eläimiä, joita on vähän. Voimme poistaa nämä neliöt ja ympyrät, jos opimme käyttäytymään oikein luonnossa. Mietitäänpä sitä. Mikä käyttäytymissääntö luonnossa meidän tulee tietää, jotta ympärillä on paljon kauniita kukkia sisältäviä kasveja? (lasten vastauksia)

Näkyviin tulee juliste.

    Mistä tämä juliste puhuu? (lasten vastauksia)

    Älä poimi kukkia, älä kerää kukkakimppuja luonnossa, älä kutoa seppeleitä. Kauniita kasveja tulee ihailla luonnossa, ei tuhota.

Jos poimin kukan

Jos valitset kukan

Jos kaikki: sekä minä että sinä

Keräämme kukkia yhdessä,

Kaikki aukiot ovat tyhjiä -

Eikä kauneutta tule olemaan.

    Muistamme tämän säännön ja voimme poistaa mustat ympyrät. (Poistaa ympyröitä, alla on kirkkaita kasvipiirroksia)

    Katso, nämä piirustukset koristavat sivuamme samalla tavalla kuin nämä kasvit itse luontoa. Mutta peltoa pilaavat mustat neliöt, joiden yläpuolella on eläimiä, jotka ovat kärsineet erityisesti ihmisistä. Mitä me teemme? Kuinka poistaa mustat neliöt? (lasten vastauksia)

    Pääsääntönä on, että eläimiä ei saa saada kiinni, ei pelotella niitä, ei saa huutaa metsässä, eikä lintujen pesiin koskea. Tärkeintä on olla koskematta, loukkaamatta ketään, edes pienimpiä kovakuoriaisia, hämähäkkejä, matoja. Muistatko tämän säännön? Poistetaan mustat neliöt. Parempi ilman niitä vihreällä kentällä! (Poistaa neliöt, niiden alla on piirroksia kauniista koista, petolinnut - kotka tai haukka ja sammakko tai rupikonna)

Opettaja selittää, että nämä eläimet kärsivät enemmän kuin muut: perhoset kauneutensa vuoksi, petolinnut väärinymmärryksestä petoeläinten roolista luonnossa ja sammakot ja rupikonnat, koska ihmiset eivät pidä ulkonäöstään.

PÄÄLLÄ. Zabolotsky.

Haavoittunutta lintua ei annettu käsiin,

Haavoittunut lintu pysyi linnuna,

Tämä pitkäaikainen unelma on edelleen unissani -

Lintu vapisi verisellä ruohikolla

Linnut, kalat ja eläimet

He katsovat ihmisten sieluihin

Olette sääliä heitä, ihmiset!

Älä tapa turhaan!

Loppujen lopuksi taivas ilman lintuja ei ole taivas!

Ja meri ilman kalaa ei ole meri!

Ja maa ilman eläimiä ei ole maa!

Ihmiset ovat jättiläisiä, ihmiset ovat jättiläisiä

Sinulla on kiväärit, verkot ja ansoja.

Sinulla on pelottomuutta, sinulla on voimaa ikuisesti,

Ja siellä täytyy olla sydän. Ihmisen sydän!

Ihmiset – ihmiset, maat ja kansat

Olemme nyt ikuisesti luonnon velkoja

Meidän on jotenkin maksettava tämä velka.

Anna haavoittuneen linnun levittää siipensä!

    Kaverit, jotkut kasvi-, linnu- ja eläinlajit ovat kadonneet planeetaltamme tai ovat sukupuuton partaalla. Tällaiset harvinaiset lajit on sisällytetty maamme punaiseen kirjaan.

    Mitä eläimiä tai kasveja voit nimetä, jotka on sisällytetty maamme punaiseen kirjaan? (lasten vastauksia)

Opettajan esittämä eräiden harvinaisten kasvien ja eläinten lajit.

    Mikä kaunis vihreä kenttä! Emme tietenkään pystyneet puhumaan kaikista kasveista ja eläimistä, jotka tarvitsevat suojelua. Mutta jos tunnemme käyttäytymissäännöt luonnossa, autamme kaikkia.

    Kaverit, tänään puhuimme monista luonnon osista.

    Mikä on luonto? (lasten vastauksia)

    Mitä luonto antaa ihmiselle?

    Mitä lapset voivat tehdä suojellakseen luontoa? (lasten vastauksia)

    Ja nyt, katso, pikku miehellämme on aivan erilainen ilme lehdessämme. Pieni mies hymyilee - hän voi hyvin. (Ottaa pois surullisen naamion, sen alla hymyilevät kasvot). Hän voi hyvin puhtaassa maailmassa. Hän on terve. Ihmisten terveys on myös luonnon rikkaus ja sitä on suojeltava.

Multimediakirjallinen ekomatka, joka perustuu päivän kirjailija-sankarin työhön

12 maaliskuuta uteliaan klubin "Ekoznayka" jäsenet multimediakirjallisella ekomatkalla "Rakasta kaikkea elävää: Sergei Mikhalkovin satuja" tutustuivat Sergei Vladimirovich Mikhalkovin työhön. 13. maaliskuuta tulee kuluneeksi 105 vuotta kirjailijan syntymästä.

Nuorille lukijoille Sergei Vladimirovich Mikhalkov tunnetaan paitsi lastenkirjailijana, myös Neuvostoliiton ja Venäjän hymnien tekstin kirjoittajana. Pitkän, tapahtumarikkaan ja mielenkiintoisen elämänsä aikana - 96 vuotta - hän kirjoitti runoutta, satuja, yli 200 satua ... SV Mikhalkov kävi läpi Suuren isänmaallisen sodan vaikeita teitä etulinjan kirjeenvaihtajana. Kirjoittajalle myönnettiin Stalin-palkinto elokuvan "Frontline Friends" käsikirjoituksesta. Lapset keskustelivat mielenkiinnolla tiedoista, että palkinnon rahoilla rakennettiin panssarivaunu nimeltä "Armoton". Yksi aurinkokunnan pienplaneetoista (asteroidi) on nimetty Mikhalkovin mukaan.

Nuoremmat koululaiset muistelivat päivän kirjailija-sankarin varhaislapsuudesta tuttuja ja rakastamia runoja: "Leija", "Pentuni", "Setä Stepa", "Rokotus", "Entä sinä?" muu. He lauloivat iloisesti mukana iloisen "Ystävän laulun" kanssa. Ekoznayki luki ja purkautui kommentoimalla lukemisen menetelmillä runon "Lampaat" ja satuja "The Unwarded Award" ja "The Hare and the Turtle".

Nuoret kirjalliset matkailijat päähenkilöiden naamioissa roolien mukaan näyttelivät taiteellisesti ja inspiroimalla SV Mihalkovin sadun "Elefanttimaalari" teatteriesityksiä ja hahmottelivat yksimielisesti tämän teoksen merkityksen ja moraalin sekä määrittelivät myös, mitä inhimillisiä ominaisuuksia pilkkattiin esopialaisella kielellä. .

Riemukasta kirjallista ekomatkaa seurasi yli 80 vuotta lapsia ja aikuisia miellyttänyt "Ystävien laulu" sekä multimediaesitys katkelmilla Sergei Vladimirovitš Mikhalkovin teoksiin perustuvista opetusmediaohjelmista ja elokuvista.

Donetskin lukio I-III tasoilla № 51

Luokkatunti

Pelastakaa esikoot -kampanjan puitteissa,

"Apumme linnuille":

"Rakasta kaikkea elävää"

Tapahtuma

kehitetty ja toteutettu

peruskoulun opettaja

Galuzevskaya E.Yu.

Teema. Rakasta kaikkea elävää.

Tarkoitus: opettaa lapsia pitämään hyvää huolta elottomasta ja elävästä luonnosta;

muodostaa kyky ilmaista ja perustella ajatuksiaan;

juurruttaa huolenpidon ja vastuuntuntoa.

Varusteet: kaavamainen piirros taikametsästä; Taikasauva,

valokuvia esikoista, linnuista, ryhmien luova raportti saavutetusta edistyksestä

työskentelevät kampanjoiden "Pelasta esikoot", "Apumme" puitteissa

Tapahtuman edistyminen:

1. Opettajan johdantokeskustelu tulevasta matkasta.

Keskustellessani kanssasi olin vakuuttunut siitä, että pidät kovasti saduista, satujen muunnuksista ja satun sankareista. Joten tänään mennään erittäin ystävälliseen satuun, jossa on ihmeellisiä metsiä. Kehotan sinua fantasioimaan hieman, sulkemaan silmäsi ja kuvittelemaan kaikkea, mistä aion nyt puhua.

Menemme kanssasi ihmeisiin metsiin.

Sinihirvi vaeltelee järven rannalla.

Siellä kettu pyyhkäisee pensaikkoa häntällään,

Jotta ihmemetsät ovat puhtaita.

Menemme ihmeisiin metsiin

Siellä tapaamme älykkään karhun.

Katsotaanpa pöllöä ontelossa.

Pöllön ontto on lämmin ja kevyt.

Kaksi lamppua - kaksi pöllön silmää,

Ja sitten on sohva jousilla.

Istun alas, ja sinä ja karhu

Ja laulamme metsälaulua.

Kuusi, koivu, tammi, mänty,

Aurinko, tähdet ja kuu.

Tammi, mänty, koivu, kuusi,

Aurinkoa, sadetta ja lumimyrskyä.

Ja myöhemmin kutsun pöllön.

Ja me kaikki menemme vierailemaan leijonan luona.

Hän asuu kukkulan alla luolassa.

"Leo Kind" - kyltti ovessa.

Ja Hyvä Leijona antaa sinulle tassun

Ja kehrää: "Zdr-r-rast!"

Ja silitä leijonaa vapaasti.

Pyydä ensin lupa.

Haluatko pelata tagia peuran kanssa...

Loppujen lopuksi tämä on niin upea maa!

Kukaan ei loukkaa ketään.

Kaikki pitävät merkinnöistä ja piilosta.

Mutta ennen kaikkea, mutta ennen kaikkea

He rakastavat runoutta ja arvoituksia!

Menemme sinne - sinä ja minä.

Mutta emme ota asetta mukaamme.

Ja jätämme vanhan variksenpelätinesi kotiin.

Ensimmäinen laki siellä ei ole pelotella ketään.

Mainos roikkuu aivan reunalla.

(Kirjoita taululle)

Teille pistooleja, ritsoja ja aseita,

sisäänkäynti tähän satuun on suljettu ikuisesti.

Valmistaudu nopeasti, mennään sinne!

Miksi tässä metsässä on tällainen mainos?

Mitä otamme mukaan matkalle?

2. Toiminnot taikasauvalla.

Taikasauva auttaa meitä pääsemään tielle.

(Opettaja heiluttaa taikasauvaa, avaa taulun, jolla roikkuu piirustus ihmeiden metsällä)

3. Vierailu maagiseen metsään.

Mihin päädyimme? Tykkäätkö olla täällä? Miten aiomme käyttäytyä täällä?

Mihin aikaan vuodesta luulet löytäneemme itsemme metsä-ihmeistä? Miksi luulet niin?

4. Kauneuden näkemisen kyvyn muodostuminen.

Kyllä, nyt on kevät. Vuoden kaunein aika. Keväällä luonto muuttuu: puut pukeutuvat tuoksuviin asuihin, jokainen lehti yrittää nostaa kämmenensä lempeää aurinkoa kohti. Kevät miellyttää meitä sävyillään: vaaleanpunaisesta smaragdiin. On vain tärkeää huomata tämä meitä ympäröivä kauneus. Sinun tarvitsee vain katsoa tarkasti, rakastaa ympärillämme olevaa luontoa, niin hän paljastaa meille sen kauneuden.

Niin paljon

Kauneuden maailmassamme

Mitä emme joskus huomaa.

Kaikki koska

Mitä tapaamme joka päivä

Hänen piirteensä ovat tuttuja jo pitkään.

Me tiedämme,

Että pilvet ovat kauniita

Joki, kukkia,

Rakkaan äitisi kasvot

Ja Pushkinin lentävä lanka,

Ja se, että ihminen on kaunis teoissaan.

Mutta on toinenkin kauneus

Se ei näytä kauniilta.

Esimerkiksi: myyrän kauneus.

Tai ahkera mehiläinen,

Tai käärmeitä, sammakoita ja kovakuoriaisia.

Tai muita outoja ihmisiä?

Kaikki loputtomat vuosisadat

Veistos sen

Viisas luonto.

Katso kasvoihin

Mikä tahansa olento - ja näet

Kuinka oikeassa hän onkaan!

Luonnossa kaikki on harmonista: se ei voi olla kaunista tai ei kaunista. Koska tämä olento tai kasvi on luonnon luoma, ne ovat jo kauniita. Sinun täytyy vain pystyä näkemään tämä kauneus.

Koska olemme metsä-ihmeissä, niin kokeillaan esineitä, olentoja, joita ihmiset pitivät rumina ja jotka eivät pitäneet niistä, yritetään nähdä kaunista (lapset puhuvat).

5. Oikean asenteen muodostuminen kasvistoon.

Pienin loukkaamamme hyönteinen kärsii samalla tavalla kuin jättiläinen. Se tuntuu tuskalta kuin sinä ja minä. Ja hyvin usein, ajattelematta mitä olemme tekemässä, teemme asioita, jotka vahingoittavat luontoa eivätkä tuo iloa kenellekään.

Poimin kukan niityltä juosten.

Repäsin sen, mutta en osaa selittää miksi.

Hän seisoi lasissa päivän ja kuihtui.

Kauanko hän seisoisi niityllä?

Miksi poika ajatteli tekoaan?

Miten toimisit tässä tilanteessa?

Kuinka säilyttää varhain kukkivat kukat - esikoot?

Mitä voidaan tehdä maamme vihreän asun parantamiseksi?

6. Oikean asenteen muodostuminen eläinmaailmaan.

Kutsun lapset kuuntelemaan upeaa tarinaa siitä, kuinka aikakoneella menneisyyteen joutunut henkilö sai rangaistuksen siitä, että hän astui perhosen päälle ja murskasi sen.

Mikään luonnossa ei kulje jäljettömästi. Yhden komponentin katoaminen merkitsee muiden katoamista, ja siten kaikki elämä maapallolla voi tuhoutua.

Luonnon tasapainoa ei voi häiritä viemällä eläimiä kotiin. Metsä, niitty, joki - tämä on heidän maailmansa, ja jos riistämme heiltä tämän maailman, kotinsa, riisämme heiltä ilon, perheet. Siksi et voi ottaa käsilläsi lintuja, eläimiä, jotka näyttävät hylätyiltä. Tämä on illuusio, koska heidän vanhempansa eivät koskaan jätä heitä, vaan ovat silmillemme näkymättömiä heidän vieressään.

7. Runon lukeminen pojasta ja siilistä. Keskustelu.

Kuuntele tarina pojasta, joka ystävystyi metsän asukkaan.

Hän pakeni silmieni edestä

Näen hänet kyynelissä.

Siili ja minä elimme ihanasti

Kunnioitamme toisiamme, olimme ystäviä.

Hän antoi hänen koskettaa vatsaansa.

Hän nuoli maitoa kämmenestä.

Hänellä oli suloiset kasvot.

Hän ei halunnut ampua ylös ja kutistua.

Mutta he jättivät oven auki.

Ja nyt hän juoksee vihaisena.

Kuin muukalainen, hän sihisee ja pistelee.

Seurasin häntä laitamille.

Ja piikkiseen ruohoon hän katosi

Ja vapaa meni metsään.

Oliko pojan helppo erota ystävästä?

Tekikö hän oikein?

Asuiko hän hyvin pojan kanssa?

Miksi hän kuitenkin juoksi metsään?

8. V. Sukhomlinskyn puiden lauluista kertovan tarinan lukeminen ja keskustelu.

Aurinko nousi, kevyt tuuli puhalsi ja kaikki metsän puut alkoivat laulaa. Jokainen lauloi oman laulunsa. Koivu lauloi laulunsa. Kuunnellessamme häntä, halusimme mennä blondin kauneuden luo ja halata häntä. Tammi lauloi miehisen laulun. Kun kuuntelimme tammen laulua, halusimme olla vahvoja ja rohkeita. Lammen ylle kumartunut paju lauloi ajatuksia herättävän laulun. Kuunnellessamme pajun laulua, kuulimme, että syksy tulee ja puiden lehdet murenevat. Saimme ajatuksen pimeästä yöstä, kauheasta ukkosmyrskystä, joka taivuttaa ohutta puolustuskyvytöntä pihlajaa. Nämä ovat lauluja, joita kuulimme metsässä.

Mitä lauluja olemme kuulleet?

Mistä kappaleesta pidit eniten?

Voitko laulaa sen nyt?

Miten puita tulisi käsitellä?

Meidän aikanamme tuhotaan paljon puita. Missä voimme nähdä puista valmistettuja esineitä?

Puiden suojelemiseksi ja hakkuiden vähentämiseksi tulee pitää hyvää huolta kodin tavaroista, koulukalusteista ja luovuttaa jätepaperia. 60 kiloa kerättyä jätepaperia säästää nimittäin yhden vuosikymmeniä kasvaneen puun kaatamisesta.

Metsä on ystävämme. Hän on aina iloinen hyvistä vieraista, mutta valitettavasti kaikki vieraat eivät kohtele tätä vieraanvaraista isäntää sielulla ja ymmärryksellä.

9. V. Sukhomlinskyn tarinan "Häpeä satakieli edessä" lukeminen ja keskustelu.

Kuuntele V. Sukhomlinskyn novelli, jonka nimi on "Häpeä satakielen edessä".

Olya ja Lida, pienet tytöt, menivät metsään. Väsyttävän matkan jälkeen istuimme nurmikolla lepäämään ja lounaalle. He ottivat pussista leipää, voita, munia. Kun tytöt olivat syöneet illallisen, satakieli alkoi laulaa heidän lähellään. Kauniista laulusta kiehtomina Olya ja Lida istuivat peloissaan liikkua. Satakieli lakkasi laulamasta. Olya keräsi ruuan jäännökset ja puomin romut ja heitti ne pensaan alle. Lida puolestaan ​​kääri munankuoret ja korppujauhot sanomalehteen ja laittoi pussin laukkuun.

Miksi otat roskat mukaasi? - sanoi Olya - heitä se pensaan alle, koska olemme metsässä. Kukaan ei näe.

Se on sääli... satakieli edessä, - Lida vastasi hiljaa.

Miksi Lida häpesi satakielen edessä?

Kuinka voit auttaa lintuja?

Mitä tekisit metsässä rentoutumisen jälkeen?

Kuinka usein olet nähnyt metsän ihmisten, et eläinten saastuttamana?

Miten voimme auttaa luontoa tässä tilanteessa?

10. Oikean asenteen muodostuminen kotimaisia ​​kasveja ja eläimiä kohtaan.

Meidän ei tule muistaa vain luontoa, joka ympäröi meitä kodin ulkopuolella, vaan myös kotimaisia ​​kasveja ja eläimiä ei pidä unohtaa.

Onko sinulla kotona lempiväriä ja -eläintä?

Miten pidät niistä huolta?

Muista: eläin ei ole lelu, se on elävä olento, josta otit huolen itsellesi, kun otit sen. Muista, että he tarvitsevat apuasi.

11. Ihmiskuntaan kohdistuvan vetoomuksen kuoroluku.

Ihmiskunta!

Pyri järkeen, jotta työsi ei vahingoita luontoa, vaan suojelee sitä. Pelastetaan maapallomme yhdessä!



Mitä muuta luettavaa